“Lõhn, nagu muusika, salvestab mälestusi.” (Arundhati Roy, india kirjanik)
Mälestuste jagamiseks, kaunite lugude alguse meenutamiseks kutsusime Kosele kokku muusika- ja huvikooli 45 lennu vilistlased, endised õpetajad, sõbrad teistest muusikakoolidest ning külalised – muusikahariduse toetajad.
1973. aastast alguse saanud muusikaklasside eestvedajateks Kose Keskkooli juures olid Tiit ja Juta Helilaid, Viive Kübar, Anne Kruuse ning Mari Otsa. Õppida oli võimalik akordioni, viiuli ja klaveri erialal. 1978. aastast vormistati muusikaõpetus ametlikult Kose Muusikakooliks, mille direktoriks sai Tiit Helilaid. Muusikakooli elu esimesi hingetõmbeid meenutas meie üritusel igihaljas ning igati nooruslik klaveriõpetaja Maarja Laas, kes on töötanud kooli algusaastaist tänase päevani. 1979. aastast lisandus ka puhkpilli eriala. Õpetajaks Kosele tuli noor Otsakooli lõpetaja Olev Roosa ning maakoolile omaselt võttis õpetada kõikvõimalikud erinevad puhkpillid. Nüüd on koolis professionaalsed õpetajad nii flöödi, saksofoni, klarneti, fagoti kui ka vaskpillide erialadele. 1981. aastast on meie ridades endiselt akordioniõpetaja Karin Sarapuu, kelle innustusel Kose akordionistid ning vilistlaste ansambel Kortsutaltsutajad valla lippu kõrgel hoiavad. Samast aastast töötab ka paljude tublide klaveriõpilaste õpetajana Karin Kivisild.
Algusaastad tõid juurde hulgaliselt noori õpetajaid, mis andis koolile eriliselt noorusliku sära, tegutsemistahte ja ettevõtlikkuse. Tingimused olid kehvavõitu, kuid oma maja Pikal tänaval tekitas kodutunde nii õpilastele kui ka õpetajatele 35 aastaks. Parimatel aastatel oli õpetajaid üle 20 ja sisseastumiskatsetel tung ülisuur – 57 last.
Ajad muutuvad, inimesed samuti… Nooruslikkus asendub küpsusega, ettevõtlikkus tasakaalukuse ja soliidsusega. Üleelatud 90-ndad ning majanduskriisid on teinud meid tugevamaks ja pannud uskuma, et muusikaharidus Kosel on jätkuvalt vajalik nii noortele, kohalikule kogukonnale kui ka ühiskonnale tervikuna. Kooli vilistlaste arv küündib juba 350 -ni, paljud lõpetajatest on valinud muusiku või muusikaõpetaja elukutse.
10 aastat tagasi, 2013. aastal kolisime vastrenoveeritud õppehoonesse. Euroremonditud ruumid, suurte saalide olemasolu, tihe seos sama maja teiste asutustega andis ka koolile uue hingamise. 2015. aastal asus kooli juhtima Tarmo Velmet, tänane hea kolleeg ja fagotiõpetaja. Uuenesid traditsioonid ning kool sai esmakordselt vilistlase Ülle Tõnuse poolt loodud imearmsa logo. Õpetajate read täienesid noorte andekate muusikutega, kes on väga head interpreedid ja muusikalised eeskujud õpilastele. 2019. aastal võttis juhtimise üle vilistlane ning varasemalt Kose Muusikakoolis õpetajana töötanud Kai Rei-Pikajago. 2020. aastal toimus jälle muutus – muusikakool, spordikool, kunstikool ning valla robootikaringid ühendati suureks Kose Huvikooliks. Õnneks jäi huvikooli juhiks endiselt meie armas Kai, kes oma õpetajate ja kooli heaolu eest jätkuvalt väsimatult tegutseb. Kunstiosakonnaga on koostööd kõige rohkem, kõledaid kooli seinu kaunistavad nüüd värvikad maalid ning lavakujundus erinevatel üritustel on nende looming.
21. aprilli pealelõuna tõigi kokku need armsad inimesed, kellest koosneb meie kooli ajalugu. Kool on just seda nägu, millised on olnud sealsed õpetajad ja õpilased. Kontsert oli mitmekesine – puhk- ja keelpilliorkester tõi lavale meie praegused õpilased-õpetajad ning akordioni vilistlased-õpilased koondusid omakorda suureks akordioniansambliks. Solistidena esinesid professionaalselt huvikoolis õppivad vilistlased, õpetajad, meie kooli kasvandikud MUBA-st ja EMTA-st. Hinge jäi tõeliselt soe tunne, sest muusika võidab ning seob inimesi.
Peo kulgedes kuhjusid emotsioonid veelgi, vabal laval esinesid taas vilistlased lauludega, karmoškalugudega, erinevate ansamblikoosseisudega ning soojade meenutustega oma koolipäevist.
Aega oli vähe, juttu oleks olnud veel palju-palju. Rõõm kohtumiste üle ja sära inimeste silmis kinnitas veelgi, et oleme teinud õiget asja. Loodame taaskohtuda juba viie aasta pärast, kui tähistame muusikahariduse 50. juubelit!
Fantastilise kontserdi ja peo pilte on võimalik vaadata SIIT.