SPORT

Kose Spordikool alustas tööd 1. september 1996. a. Spordikooli loomise initsiatiiv oli Kose Vallavalitsusel ja volikogu liikmel Aadu Pajusoonel. Tööd alustasid grupid kergejõustikus, korvpallis, maadluses ja ujumises. Ando Algre oli kooli esimene direktor kuni 2011. aastani. Teine ja ühtlasi ka viimane direktor oli Raplamaa mees Erik Horn. Seda kuni 2020 õppeaastani, mil Spordikool läks Kose Huvikooli alla.

Treeningbaasid polnud esialgu kiita, aga sammhaaval asus Kose Vallavalitsus uuendama Kose Keskkooli võimlat ja staadionit. Vastavalt võimalustele harjutati erinevaid spordialasid. Ujula oli avatud 6-7 kuud aastas (seotud kütteperioodiga). Talveperioodil käisid kergejõustiklased spordikooli väikebussiga Tallinnas treenimas, kuna Kose gümnaasiumi maneežis saab hüppealasid sooritada vaid lühikeselt hoojooksult ning joosta sprinti kuni 30 meetrit.

Esimese medali Eesti noorte kergejõustiku meistrivõistlustelt tõi 1999.aastal Maris Rõngelep, kellest hiljem sirgus Eesti rekordiomanik vasaraheites. Kergejõustik oli võrreldes teiste spordialadega medalite arvu poolest kõige tulemuslikum. Peale Maris Rõngelepa jõudis Eesti täiskasvanute koondisesse ka mitmevõistleja Moonika Kallas ja keskmaajooksja Madis Vestel. Kose Spordikooli õpingute ajal on enim auhinnalisi kohti saavutanud Leanne Siimumäe ja Laura Lokotar.

Eesti meistrivõistlustel on medalikohti võitnud ka Erik Luts, Kadri Vilba, Madis Tamm, Karl-Robert Saluri, Sander Prits, Jan-Martin Vandrecht, Mart Ako Paris, Mariliis Kruve ja Laura-Liisa Väli. Noored on Kose Gümnaasiumile tubli täienduse andnud ka Eesti Koolispordiliidu meistrivõistlustel, TV 10  olümpiastartides, Valdade mängudel, Eestimaa Spordiliit „Jõud“ meistrivõistlustel ja Rukkilillemängudel. Kergejõustikutreeneritena töötasid Moonika Kallas, Ando Algre, Sander Prits ja varem ka Alevtina Abel.

Korvpallis on Eesti koondvõistkonda jõudnud Heiko Niidas ja noortekoondisesse Laura Jõgisoo, Anni Tagapere ja Janar Areng. Võistkonnad esinesid ka Eesti noorte ja Eesti Koolispordiliidu võistlustel. Viljar Saarloo on saavutanud Rukkilillemängudel korvpallis Harjumaa võistkonnaga III koha. Harjumaa ühendvõistkondades on mänginud ka Lauri Mihkelson, Imre Rõõs, Maiko Eenmaa, Ardo Majas, Raido Kaljurand ja Omar Bakradze. Edu on saavutatud lisaks Harjumaa meistrivõistlustel. Korvpallitreeneritena on töötanud Alevtina Abel, Margus Matiisen ja Valdur Kalme.

Ujumisosakond on tegutsenud samuti algaastatest peale, kuid tippu pürgimisel seadis paraku piirangud ujula töötamise aeg. Siiski on tulemuslikult esinetud nii Eesti Koolispordiliidu, Eestimaa Spordiliit „Jõud“ meistrivõistlustel kui ka Harjumaa meistrivõistlustel. Parimad sportlased on olnud Madis Vestel, Mihkel Loorits, Sten Tuisk, Valter Aro ja Pauliina Siimumäe. Treenerid on olnud Erge Loorits ja Õnne Aro.

Algaastatel toimusid maadlustreeningud treener Tõnis Naaritsa juhendamisel. Eesti medaliteni jõudsid Magnus Piirits ja Martin Rõngelep.